Jeden raději bílou, druhý černou. Někdo hledá volnost a svobodu, druhý potřebuje jistotu. A tak je to i s prací. Někdo potřebuje pravidelné měsíční jistoty zaměstnavatele. Mnohdy bez větší volby a flexibility. Druhý by nemohl chodit dennodenně do práce, fixován pravidelnou pracovní dobou. Raději se spolehne na své vlastní schopnosti a dovednosti zajistit si dostatečný příjem.
Možná máte za sebou hezkých pár let odpracovaných u zaměstnavatele, ale práce vás nenaplňuje a chtěli byste zkusit něco „sami na sebe“. Nebo se vám dlouhodobě nedaří v podnikání, tak jak jste si představovali a přemýšlíte, zda raději neskočit do jistých vod zaměstnavatele?
Kam nasměrujete vaše příští profesní kroky? Jistota nebo svoboda? Mám si začít hledat novou práci nebo se vrhnout po hlavě do podnikání?
Každá z variant má své plusy a mínusy. Možná už máte v hlavě nápad na vlastní projekt? Skvělé! Avšak dříve, než učiníte konečné rozhodnutí, dejte si na papír co vám to přinese a v čem budete omezeni. Co je výhodou pro jednoho člověka, může být doslova noční můrou pro druhého.
Mít svého zaměstnavatele a být zaměstnanec má bezesporu jedno velké plus. Jistý komfort, plynoucí z péče zaměstnavatele o vše, co podnikatel musí sám. O co se nemusíte jako zaměstnaní starat a co vám tzv. spadne do klína?
V případě, že máte rádi volnost a organizaci času i úkolů dle sebe, jako zaměstnaní máte určitým způsobem “svázané ruce“. Vědomí, že vytváříte hodnoty a přinášíte zisk pro někoho jiného (zaměstnavatele), ne jen pro sebe, může být též určujíčí ve vaší volbě.
Přemýšlíte, zda je lepší být pánem svého času i zisku? Buď jako OSVČ nebo s.r.o. I u OSVČ (častější varianta, alespoň v začátcích podnikání), neboli osoba samostatně výdělečně činná, platí, že v některých druzích podnikání budete více, v některých méně flexibilní.
Jednou z největších výhod podnikání je ale právě možnost přizpůsobit svůj čas (záleží samozřejmě na oboru).
U podnikání veškeré výhody s placením povinných odvodů a materiálního zajištění, na rozdíl od statusu zaměstnance, berete na svá bedra vy. Co vás na podnikatelské cestě čeká:
Mnoho z nás chce mít svobodu.Uvědomujeme si však, že když chceme svobodu, musíme se umět rozhodnout s vědomím všech následků, které naše rozhodnutí přinese?
BÝT SVOBODNÝ znamená BÝT zároveň ZODPOVĚDNÝ.
Umět dostatečně zhodnotit i možná rizika a mít nouzová řešení.
Aby se z vás oficiálně stal podnikatel nebo podnikatelka, je třeba nechat si vystavit živnostenský list. Za něj zaplatíte 1000,- kč a do ruky ho dostanete během 2-3 pracovních dní. Dále je třeba oznámit změnu zdravotní pojišťovně, začít platit měsíční pojistné. Přihlásit se na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) jako OSVČ a platit pravidelné měsíční odvody. Zaregistrovat se na Finančním Úřadě, platit daně.
Máte jasno, že zaměstnaní být nechcete? Toužíte po svém podnikání… Jen samotný nápad, v čem podnikat, stále nepřichází? Neházejte flintu do žita. Sepište si všechny činnosti co vás baví, bavily nebo byste se je chtěli naučit. Zavzpomínejte na své dětství, dětské sny a touhy.
Máte? Gratuluji!
Udělat si jasno v tématu podnikání je to nejzásadnější rozhodnutí.
Je ale dost možné, že stále váháte a nejste 100 % přesvědčeni, že podnikání je pro vás to pravé ořechové. S každou změnou se přirozeně objevuje strach, obava z nového, z budoucnosti.
ZE SEBE.
V hlavě vám šeptá milion hlásků- Jsem dost dobrý/dobrá? To určitě nezvládnu! Bude toho moc! To už dělá každý (rozumějte vaše téma)! To mě neuživí! Co když nebudu úspěšný/úspěšná? Co když zkrachuju?
VĚŘTE SI! BUĎTE TVOŘIVÍ! A NESNAŽTE SE BÝT DOKONALE DOKONALÍ!
Pokud si opravdu nejste jisti, měli byste zůstat (alespoň nějakou dobu) zaměstnaní. Stres z toho, že to na vás bude moc -ve všech ohledech-vám za vaše zdraví a pohodu nestojí…A jestli jste uvěřili tomu, že podnikání pro vás není, máte rádi jistotu zaměstnání se všemi jeho výhodami i nevýhodami, do ničeho se nenuťte. Jen proto, že je to časově výhodné, nebo “ to dělá někdo z vašich známých a má se fakt báječně“.
A jak najít to pravé zaměstnání? Můžete se inspirovat zde.